For a long period of time the switch S is in position “b”. At t = 0 s, the switc
ID: 1959056 • Letter: F
Question
For a long period of time the switch S is
in position “b”. At t = 0 s, the switch S is
moved from position “b” to position “a”
Answer in units of V
This is what I did. (V) (2.718)^(-t/Rc)
I got 6.25 but it's wrong. Can anyone help me with the answer to it.
Part 2 of this question is:
Much later, at some time t0
0 = 0 s, the switch
is moved from position “a” to position “b”.
Find the voltage across the 2M
center-left
resistor at time t0 = 2.9 s.
Answer in units of V
This is the diagram of the problem (#11 and 12)
http://s117.photobucket.com/albums/o52/Brave1020/?action=view¤t=Untitled-6.png
Explanation / Answer
1)
After a long time, the capacitor will have a voltage of 17 V
voltage of the capacitance after 4 seconds
V = 17e-4/[(2M + 2M)* 4] = 17e-4/16 = 13.24 V
Therefore, the voltage across one resistor is 13.24/2 = 6.62V
2)
V = 17e-2.9/[2M* 4] = 17e-2.9/8 = 11.831 V
Therefore, the voltage across the resistor = 11.831 V
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.