A person pushes on a 58-kg refrigerator with a horizontal force of -275 N; the m
ID: 1959464 • Letter: A
Question
A person pushes on a 58-kg refrigerator with a horizontal force of -275 N; the minus sign indicates that the force points in the -x direction. The coefficient of static friction is 0.67.(a) If the refrigerator does not move, what are the magnitude and direction of the static frictional force that the floor exerts on the refrigerator?
Static frictional force = ?
(b) What is the magnitude of the largest pushing force that can be applied to the refrigerator before it just begins to move? Assume g = 9.81 m/s2.
Magnitude of largest force = ?
Explanation / Answer
a. Force = 275 Newton
max. static friction force f= 0.67 x 58 x 9.8 = 380.828 N
As force is less than friction force, the body does not move.
Magnitude of frictional force = 275 Newton
Direction = +x direction
b. Magnitude of largest force that can be applied = max. frictional force = 380.828 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.