A ball is launched up a semicircular chute in such a way that at the top of the
ID: 1959575 • Letter: A
Question
A ball is launched up a semicircular chute in such a way that at the top of the chute, just before it goes into free fall, the ball has a centripetal acceleration of magnitude 2g. How far from the bottom of the chute does the ball land?
Your answer for the distance the ball travels from the end of the chute should contain R.
Explanation / Answer
magnitude of centripetal accleration a = 2 g =19.6 we know a = v ^ 2 / R = 19.6 from this Speed v = v[ 19.6 * R ] we know range S = v v[ 2 H /g] we know height H = 2 R So, S = v[ 19.6 R ] v[ 2 * 2R / 9.8 ] = 2.828 R
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.