A cart 4.9m in length moving with a velocity of 4.9 m/sec is approaching a platf
ID: 1961309 • Letter: A
Question
A cart 4.9m in length moving with a velocity of 4.9 m/sec is approaching a platform which is 9.8m above the plane of the cart's motion. You want to drop a particle onto the cart.a. If you want to hit the center of the cart, how many seconds before the cart arrives under you must you drop the particle? How many meters before the cart arrives?
b. If you want to hit any place on the cart, during what time interval before the cart arrives must you drop the particle.
PLEASE INCLUDE A PICTURE IF POSSIBLE. THANKS =)
Explanation / Answer
a)so first calculate the time for the drop to fell down
h=9.8m
a=9.8m/s2
u=0m/sec
s=ut+.5at^2
9.8=0+.5*9.8t^2
=>2=t^2
=>t=1.414sec
so for the center to arrive to ur positon on seeing the platform the cart sould cover 4.9/2 m
i.e. 2.45m
time taen by cart to move 2.45m is
t1=2.45/4.9=.5sec
so no of seconds before the cart arrives under you must you drop the particle t2=t-t1
=1.414-.5
=.914sec
so the no of meters cart would have travelled is d=v*t2=4.9*.914
=4.48m
b)this only requires time for calculating the cart to travel the total length
the time taken by cart to travel the total length is 4.9/4.9=1 sec
and maximum time is when it should touch the front end and min time is when it should touchrear end
no of seconds before the cart arrives under you must you drop the particle to touch the front end is 1.414sec
no of seconds before the cart arrives under you must you drop the particle to touch the rear end is
1.414-1=.414sec
so time inteval is [.414,1.414]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.