A passenger on the ferris wheel normally weighs 323 N.The ferris wheel has a 18
ID: 1962094 • Letter: A
Question
A passenger on the ferris wheel normallyweighs 323 N.The ferris wheel has a 18 m radius and is
equipped with a powerful motor. The opera-tor revs it up so that the customers at the top of the wheel feel zero g’s (they momentarily
lift slightly off their seats).
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
a) At what angular velocity will this occur?
Answer in units of 1/s
b) Assume: The rotating angular velocity is
same as in Part 1.
What weight does the customer feel at the
bottom of the wheel?
Answer in units of N
Explanation / Answer
Weight = W = 323 Newton
mass = W/g = 32.96 kg
radius r = 18 meter,
let angular speed be
a.
to feel zero g, the normal force at top is zero ,we have,
mg = m2R
9.8 = 2 x 18
angular speed = = 0.738 rad/s
b.
Apparent weight = W + m2R
= 323 + 323
= 646 Newtons
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.