Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

My HW question is this: A 4.2 kg object is subjected to two forces, F1 = (1.8 N)

ID: 1962539 • Letter: M

Question

My HW question is this:
A 4.2 kg object is subjected to two forces, F1 = (1.8 N)i + (-2.3 N)j and F2 = (4.3 N)i + (-12 N)j. The object is at rest at the origin at time t = 0.

Question 1(answered)
What is the magnitude of the object’s acceleration? - I answered this already it was a = 3.7 m/s^2

Question 2(answered)
What is the magnitude of the velocity at t = 2.3 s ? - Again I answer this already it was V = 8.51 m/s

Question 3(Can't figure out)
What is the magnitude of the object’s position at t = 2.3 s ?

I'm only asking one question here since i answered 2 out of 3 already, just can't figure out the last part on my own :(. Oh and I know the first 2 are correct because I submitted them and it gave me a correct so no errors there.

Explanation / Answer

F = F1 + F2
F = (1.8 N)i + (-2.3 N)j + (4.3 N)i + (-12 N)j = (6.1i - 14.3j)N
F = ma
a = F/m
a = (6.1i - 14.3j) / 4.2 = (1.45i - 3.405j) m/s^2

distance = 0.5 * t * (at + 2initial)
distance = 0.5(2.3)[(1.45i - 3.405j)*2.3 + 2(0)]
distance = 2.645 (1.45i - 3.405j) = 3.83525i - 9.0062j
magnitude = (3.835252 + (- 9.0062)2) = 9.7888 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote