A defibrillator is used by emergency medical staff to shock the heart of an acci
ID: 1962542 • Letter: A
Question
A defibrillator is used by emergency medical staff to shock the heart of an accident victim by applying a 10,000 V. potential difference across the victims chest. If the defibrillator has an internal resistance of 10 and the victim's heart has a resistance of 300 what is the current that passes through the victim's heart at the moment the defribrillator is discharge and if the defibrillator delivers this current over a 10 ms time interval, how many electrons pass through the heart during the process?
Explanation / Answer
V = 10,000 V, r = 10 , R = 300 , t = 10 ms
current I = V/(r + R) = 32.26 A
charge q = It = 0.3226 C
number of electron = q/e = 2.02*1018
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.