A playground is on the flat roof of a city school, 6.00 m above the street below
ID: 1962680 • Letter: A
Question
A playground is on the flat roof of a city school, 6.00 m above the street below. The vertical wall of the building is 7.00 m high, forming a 1.00 m high railing around the playground. A ball has fallen to the street below, and a passerby returns it by launching it at an angle of 53.0° above the horizontal at a point 26.0 m from the base of the building wall. The ball takes 2.00 s to reach a point vertically above the wall.(a) Find the speed at which the ball was launched.
m/s
(b) Find the vertical distance by which the ball clears the wall.
m
(c) Find the distance from the wall to the point on the roof where the ball lands.
m
Explanation / Answer
This really isnt that difficult... I use this one as simple example for my students, before I assign them the harder problems.
You have to do part a first, to determine the speed. To do so, write the equation
final position = initial position + initial velocity * time + (1/2) a t^2
for the horiz direction
26 = 0 + v cos53 * 2.00 + 0
solve for v
v = 26 / 2.00 cos53 = 21.601 m/s
Now for part (c). Recognize that when the ball hits the roof, its height is 6 m above the ground. So the final vertical position is 6. You just have to find the final horiz position.
horizontal equation x = 0 + 21.601*cos53*t + 0 (note that time is now unknown)
vertical equation 6 = 0 + 21.601*sin53*t - (1/2)*9.8*t^2
Notice that t is the only unknown in the second equation. It is a quadratic equation with:
0 = 4.9 t^2 - 17.252 t + 6
Using quadratic formula, we get t = 3.13 seconds
Now calculate x
x = 21.601 * cos53 * 3.13 = 40.68 meters
This is the distance from the man, so the distance the ball lands from the wall is
40.68 - 26 = 14.68 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.