Two blocks move along a linear path on a nearly frictionless air track. One bloc
ID: 1963168 • Letter: T
Question
Two blocks move along a linear path on a nearly frictionless air track. One block, of mass 0.125 kg, initially moves to the right at a speed of 5.10 m/s, while the second block, of mass 0.250 kg, is initially to the left of the first block and moving to the right at 6.70 m/s. Find the final velocities of the blocks, assuming the collision is elastic.THE ANSWERS FOR THIS SAMPLE PROBLEM ARE 7.23 M/S AND 5.63 M/S. HOW DO I FIND THESE ANSWERS. i HAVE THE EQUATIONS BUT NONE OF MY ANSWERS CAME CLOSE TO 7.23 AND 5.63. CAN YOU HELP ME. EXPLAIN YOUR ANSWER TOO PLEASE
Explanation / Answer
as you figured it out we have two equations
1. conservation of momentum
2. conservation of energy
apply first equation
m1v1i+m2v2i = m1v1f + m2v2f
as we know m1= 0.125 kg v1i = 5.1 m/s taking right side as positive *(dont forget to take signs for velocity as they are vectors and direction dependent)
m2 = 0.25 kg v2i = -6.7 m/s
so we have
0.125*5.1+0.25*(-6.7) = 0.125 v1f+0.25v2f
v1f+2*v2f = -8.3
second equation is conservation of energy as the collision is elastic no loss in collision
so
1/2*m1v1i2+ 1/2*m2v2i2 = 1/2*m1v1f2+1/2*m2v2f2
so 0.125*(5.1)2+0.25(-6.7)2 = 0.125*v1f2+0.25*v2f2
v1f2+2*v2f2 = 115.79
so now we do have two equations
now solve for v1f and v2f
(8.3+2*v2f)2+2*v2f2 = 115.79
v2f = 1.17 or -6.7
as the collision takes place higher momentum towards left hand side so both of them move left
so v2f = -6.7m/s
v1f = 5.1 m/s
my answers came like this
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.