Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ultrasound pulse with frequency 3.0 MHz (f) and wavelength 0.50 mm can penetr

ID: 1963302 • Letter: A

Question

An ultrasound pulse with frequency 3.0 MHz (f) and wavelength 0.50 mm can penetrate 10 cm (L) into a person’s body before being absorbed, useful for abdominal imaging. Assuming that for soft tissue L=C/f, where C is a constant that relates frequency and depth of soft tissue penetration, determine what frequency might be required to explore the inside of the entire eye (assuming the eye has a radius of approximately 14 mm).

I get the answer as being 0.42MHZ but this doesn't seem right. I would appreciate it if someone could have a go at this question and either confirm I am correct or wrong.

Explanation / Answer

L = C/f

Initially L= 10 cm

             f = 3 MHz

C = L*f = 10*3 MHz-cm

Now we need to find the frequency to see inside eye of 14mm radius, i.e. our Length L is equal to diameter = 14*2= 28 mm = 2.8 cm ( need to see the whole eye, use diameter not radius)

For this f = C/L = 10*3/2.8 = 10.714 MHz Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote