A 1200-kg automobile is stolen by the notorious Physics joyriders known as “the
ID: 1963680 • Letter: A
Question
A 1200-kg automobile is stolen by the notorious Physics joyriders known as “the centripetal gang”. The gang tests their grasp on Newtonian physics by cruising around a banked circular track of radius 1039 m. From previous ‘experiments’ the gang has discovered the car’s coefficient of static friction to be µS =0.280, and that the sharp bank is 28.5°. The gang performs a dangerous experiment to find the maximum speed the car can travel the track without skidding. A conscientious member of the gang states that it might be safer to instead test for the minimum speed for the carto not slip into the bank. Solve for this speed
Explanation / Answer
applying force balance equation
we have sMgcos=Mgsin+Mv2/r
so, v2=(sMgcos-Mgsin)xr / M
substituting M=1200kg g=9.8m/s2 r=1039m =28.5 s = 0.280
v= 48.57 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.