A man pulls a 10 kg box across a smooth floor with a force of 97 newtons at an a
ID: 1963687 • Letter: A
Question
A man pulls a 10 kg box across a smooth floor with a force of 97 newtons at an angle of 28 degrees and for a distance of 100 meters. How much work, to the nearest joule, does he do?
The answer is 8565
If the floor in the previous question is angled upward at 8.6 degrees and the man pulls the box up the floor at constant speed what is the work he does to the nearest joule?
The answer is 1467
In problem 2, to the nearest joule, what is the work done by gravity?
The answer is -1467
In problem 1 if the box starts from rest what is its final kinetic energy (to
the nearest joule)?
Explanation / Answer
a) Horizontal force = 97cos 28 = 85.646 N Work done = force * distance = 85.646 * 100 = 8564.6 J = 8565J b) height= 100sin8.6 = 14.954 m Work done = Potential energy = 10 * 9.81 * 14.954 = 1466.99 J = 1467J Work done by gravity is inverse. work done by gravity = -1467J c) Kinetic energy = work done = 8565J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.