Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Harold and Jane decide to go to a movie. Harold needs cash to pay for the ticket

ID: 1964102 • Letter: H

Question

Harold and Jane decide to go to a movie. Harold needs cash to pay for the tickets and popcorn, so they stop at an ATM. It takes them 6 min to cover the 7 km between his house and the ATM. After picking up the money they drive to the theater. The distance from the ATM to the theatre, is 5 km and took them 4 min. After the movie they decide to meet some friends at a Cafe downtown. From the theatre to the cafe, it is 10 km. Jane clocks them at 7 min and 55 sec. Then they finally drive the 8 km home in 6 min and 30 sec.

Which part of the trip did they have the highest average speed?

Explanation / Answer

house to atm average speed = 7/6 =1.166 km/min atm to theatre average speed = 5/4= 1.25 km/min movie to cafe downtown average speed= 10/(7+55/60) = 1.26 km / min cafe to home average speed = 8/(8+30/60) = 0.94 km/min from movie to cafe downtown they have highest average speed

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote