At a certain location in the Southern Hemisphere, Earth\'s magnetic field has a
ID: 1964137 • Letter: A
Question
At a certain location in the Southern Hemisphere, Earth's magnetic field has a magnitude of 42.0 T and points upward at an angle = 66° to the vertical. Calculate the flux through a horizontal surface of area 2.50 m2 as shown in the figure. The area vector A has arbitrarily been chosen to be upward. The flux is in webers = Wb.
(please show work! thanks!)
At a certain location in the Southern Hemisphere, Earth's magnetic field has a magnitude of 42.0 MuT and points upward at an angle theta = 66 degree to the vertical. Calculate the flux through a horizontal surface of area 2.50 m2 as shown in the figure. The area vector A has arbitrarily been chosen to be upward. The flux is in webers = Wb. (please show work! thanks!)Explanation / Answer
flux= = dot product of B and A vectors
component of earth's magnetic field along vertical direction = Bcos
flux = Bcos x A
= 42 x 10-6 x cos(66) x 2.5
= 42.71 x 10-6 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.