A hollow sphere of radius 0.35 m, with rotational inertia I = 0.096 kg m2 about
ID: 1964966 • Letter: A
Question
A hollow sphere of radius 0.35 m, with rotational inertia I = 0.096 kg m2 about a line through its center of mass, rolls without slipping up a surface inclined at 13° to the horizontal. At a certain initial position, the sphere's total kinetic energy is 90 J.(a) How much of this initial kinetic energy is rotational?
__ J
(b) What is the speed of the center of mass of the sphere at the initial position?
___ m/s
Now, the sphere moves 1.0 m up the incline from its initial position.
(c) What is its total kinetic energy now?
___ J
(d) What is the speed of its center of mass now?
___ m/s
Explanation / Answer
rotational kinetic energy= .5* .096*^2
=.5*.096*v^2/.35^2
=.39 v^2
2*m*.35^2/3= .096
or,m=1.176 kg
translation kinetic energy= .5*1.176*v^2=.588 v^2
so rotational kinetic energy= 90/(.39+.588)*.39=35.9 J
.39*v^2= 35.9
or,v=9.6 m/s
total kinetic energy after climbing 1 m= 90- 1.176*9.8*sin(13)= 87.4 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.