A 5.00 g bullet moving with an initial speed of 475 m/s is fired into and passes
ID: 1965436 • Letter: A
Question
A 5.00 g bullet moving with an initial speed of 475 m/s is fired into and passes through a 1.00 kg block. The block, initially at rest on a frictionless, horizontal surface, is connected to a spring of force constant 890 N/m.(a) If the block moves 4.70 cm to the right after impact, find the speed at which the bullet emerges from the block.
Your response differs from the correct answer by more than 100%. m/s
(b) If the block moves 4.70 cm to the right after impact, find the mechanical energy converted into internal energy in the collision.
J
Explanation / Answer
Kblock = Uspring
1/2mblockv2'2= 1/2kx2
From conservation of momentum, we have
mbulletv1 + 0 = mbulletv1' + mblockv2'
(5.00 x 10-3kg)(475m/s) = (5.00 x 10-3kg)v1' + (1.00kg)(1.4m/s), which gives
v1' = 195m/s.
The initial energy of the system is the kinetic energy of the bullet:
Ei = Ki = 1/2mv12 = 1/2(5.00 x 10-3kg)(475m/s)2 = 564J
The final energy of the system is the spring potential energy plus the kinetic energy of the bullet:
Ef = Uspring + 1/2mbulletv1'2 = 1/2kx2 + 1/2mbulletv1'2
= 1/2(890N/m)(0.047m)2 + 1/2(5.00 x 10-3kg)(195m/s)2
= 0.983J + 95J = 95.98J
The energy lost is
DE = Ei - Ef = 468.02 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.