Why is the following situation impossible? You set up an apparatus in your labor
ID: 1965550 • Letter: W
Question
Why is the following situation impossible? You set up an apparatus in your laboratory as follows. The x axis is the symmetry axis of a stationary, uniformly charged ring of radius R = 0.500 m and charge Q = 50.0 mu C. You place a particle with charge Q = 50.0 mu C and mass m = 0.100 kg at the center of the ring and arrange for it to be constrained to move only along the x axis. When it is displaced slightly, the particle is repelled by the ring and accelerates along the x axis. The particle moves faster than you expected and strikes the opposite wall of your laboratory at 40.0 m/s.Explanation / Answer
potential energy of system=kq^2/r=45 J energy of body at 40 m/s=0.5*0.1*40^2=80 J since potential maximum energy that can be converted equals to 45 J ,so vel cant be 40 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.