It takes 23 hours 56 minutes and 4 seconds for the earth to make one revolution
ID: 1966176 • Letter: I
Question
It takes 23 hours 56 minutes and 4 seconds for the earth to make one revolution (mean sidereal day). What is the angular speed of the earth?
Assume the earth is spherical. Relative to someone on the rotation axis, what is the linear speed of an object on the surface if the radius vector from the center of the earth to the object makes an angle of 52.0° with the axis of rotation. The radius of the earth is 6.37×103 km.
What is the acceleration of the object on the surface of the earth in the previous problem?
Explanation / Answer
angular speed
= 2(6.37)106/[(23x3600)+ (56x60)+ 4
=40.02x106/86164
=4.64 x 102
=4.64 x 102 rotation/second
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.