Three objects are connected by light strings as shown in the figure below. The s
ID: 1967595 • Letter: T
Question
Three objects are connected by light strings as shown in the figure below. The string connecting the m1 = 5.30-kg mass and the m2 = 3.85-kg mass passes over a light frictionless pulley.(a) Determine the acceleration of each mass.
mass m1: magnitude 1 m/s2
direction 2 ---Select--- up down .
mass m2: magnitude 3 m/s2
direction 4 ---Select--- up down .
mass m3: magnitude 5 m/s2
direction 6 ---Select--- up down .
(b) Determine the tension in the two strings. string between m1 and m2 7 N
string between m2 and the 3.00-kg mass 8 N
Explanation / Answer
a=(5.3-3.85)g/(5.3+3.85) =1.55 m/s2 for m1 it is downlwards for m2 it is upwards b) T =m2(g+a) = 43.69 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.