You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The
ID: 1968133 • Letter: Y
Question
You are designing a delivery ramp for crates containing exercise equipment. The crates of weight 1417 N will move with speed 2.4 m/s at the top of a ramp that slopes downward at an angle 23.5 degrees. The ramp will exert a 565 N force of kinetic friction on each crate, and the maximum force of static friction also has this value. At the bottom of the ramp, each crate will come to rest after compressing a spring a distance x. Each crate will move a total distance of 7.27 m along the ramp; this distance includes x. Once stopped, a crate must not rebound back up the ramp.Calculate the maximum force constant of the spring k_max that can be used in order to meet the design criteria
Explanation / Answer
Kinetic energy K.E _f = mgh + 1/2 mv^2 - F_w
To calculate the height of the ramp we get
sin (23.6 ) = h / 7.27 m
h = 2.91 m
F = mg
1583 N = m * 9.8
mass m = 161.5
K.E_f = 161.5 kg * 9.8 * 2.91 m + 1/2 * 161.5 kg * ( 1.98 m/s )^2 - 633 N
= 4290 J
K.E = P.E
4290 J = 1/2 k x^2
k = 8580/ x^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.