The equation of a transverse wave travelling in a rope is given by: a) find the
ID: 1968308 • Letter: T
Question
The equation of a transverse wave travelling in a rope is given by:
a) find the amplitude frequency, velocity and wavelength of the wave.
Ok do not need help with a) i got 0.1sin[2Pi(x/2-t)], A=0.1m,=2.0m,f=1,v=2.0 (from f)
* it is b) that I need help with
b) find the maximum transverse speed of a particle (by particale we mean any small element of the rope which will be set in motion as the wave moves past a chosen position) in the rope.
Ok so I did dy/dx, and I got dy/dx=0.1cos(x-2t) (let cos(pheta)=1)
0.1pi
Now the soloution goes as follows dy/dx=2.00*0.1cos(x-2t), they then make cos(pheta =1) and finish the solution as I have. What I don't understand is how they got dy/dx=2.00*0.1cos(x-2t)... can someone please explain steps for part b) as thorough as possible.
Explanation / Answer
Speed is given by dy/dt , not dy/dx
So you must differentiate y w.r.t t
dy/dt = 0.1 cos (x-2t) x -2
dy/dt = -0.2 cos (x-2t)
Since this has a negative sign, we must take the minimum value of cos to get the maximum value of dy/dt
Minimum value of cos is -1.
Hence maximum velocity = -0.2 x -1 = 0.2 = 0.628
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.