A 2.00-kg-box, starting from rest, slides down a frictionless incline. The incli
ID: 1968481 • Letter: A
Question
A 2.00-kg-box, starting from rest, slides down a frictionless incline. The incline makes
and angle of ? = 30° from the horizontal and is fixed to a table. The incline has a maximum height of h = 0.500 m above the table that is itself H = 2.00 m above the ground.
(a) Find the accleration of the box during the sliding period.
(b) What is the velocity of the box as it leaves the table.
(c) What horizontal distance (R) from the table will the block reach when it hits the
ground.
(d) How much time elapses between when the box is released and when it hits the ground?
(e) Does any of the above calculations depend on the mass of the box
Explanation / Answer
acceleration is mgsinx=ma a=gsinx=4.9 m/s^2 mgh=1/2m v^2 v=9.89 m/s horizontal distance and time wehave y=1/2gt^2 t=0.63s x=ut R=9.89x.63 =6.23 s no i did nt use the value of m in any calculations
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.