Suppose the same two vehicles are both traveling eastward, the compact car leadi
ID: 1968517 • Letter: S
Question
Suppose the same two vehicles are both traveling eastward, the compact car leading the pickup truck. The driver of the compact car slams on the brakes suddenly, slowing the vehicle to 5.12 m/s. If the pickup truck traveling at 17.9 m/s crashes into the compact car, find the following.
a) the speed of the system right after the collision, assuming the two vehicles become entangled
b) the change in velocity for both vehicles
c) the change in kinetic energy of the system, from the instant before impact (when the compact car is traveling at 5.12 m/s) to the instant right after the collision
Explanation / Answer
m1v1 +m2v2=(m1+m2)v so v=4.51 m/s chance in velocity in of truck is v2-v1=4.51-14.0=-9.49 m/s chance in velocity in of car is v2-v1=4.51+14.0=18.51 m/s change in ke of the sysyem -(m1v1^2 +m2v2^2)/2+(m1+m2)v^2/2=ke ke=-245660.37
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.