Calculate the ratio of the magnitude of the gravitational force between an m = 4
ID: 1969880 • Letter: C
Question
Calculate the ratio of the magnitude of the gravitational force between an m = 4.10 kg mass on the surface of the Earth due to the Sun to that due to the Moon. The mass of the Sun is 1.99×10^30 kg and the distance from the center of the Sun to the surface of the Earth is 1.50×10^8 km. The mass of the Earth is 5.98×10^24 kg. The distance to the center of the Earth from the surface is 6.37×10^3 km. The distance to the center of the Moon from the surface of the Earth is 3.76×10^5 km and the mass of the Moon is 7.36×10^22 kg.Explanation / Answer
The Ratio is given by (M/R2)sun/(M/R2)moon
(M/R2)sun = 1.99×10^30/( 1.50×10^11 )^2 = 8.844x10^7
(M/R2)moon = 7.36×10^22 /( 3.76×10^8)^2 = 5.206x10^5
Therefore, answer = 169.88
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.