Original problem: A worker pushed a 21 kg block 7.2 m along a level floor at con
ID: 1970061 • Letter: O
Question
Original problem:A worker pushed a 21 kg block 7.2 m along a level floor at constant speed with a force directed 38° below the horizontal. If the coefficient of kinetic friction between block and floor was 0.23, what were (a) the work done by the worker's force and (b) the increase in thermal energy of the block-floor system?
I found the answers to be:
(a) 415 J
(b) 414 J
using the methods found:
http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20091102074529AAiEhN3
My answers are correct but is there an easier way to found them for next time? Thanks!
Explanation / Answer
since block is moving with constant velocity,
horizontal force component is equal to frictional force
Fcos38=*(mg+Fsin38)
Fcos38=0.23*(21*9.8+Fsin38)
F(0.6464=47.334
F=73.23N
work done by worker,force=Fcos38*d
=73.23*c038*7.2
=415.483J
this work done will be converted to thermal energy.
therefore,the increase in thermal energy of the block-floor system=415.483J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.