A train with a total mass of 1.1 × 106 kg rises 819 m while traveling a distance
ID: 1970559 • Letter: A
Question
A train with a total mass of 1.1 × 106 kg rises819 m while traveling a distance of 75 km at
an average speed of 9 km/h. The frictional
force is 0.8 percent of the weight.
Find the kinetic energy of the train. The
acceleration of gravity is 9.81 m/s2 .
Answer in units of MJ
75 km = 75e3 m or 75,000 m
a) answer: 3.437 MJ or 3.437e6 or 3.437 x 10^6
b) Find the total change in its potential energy.
Answer in units of J
answer is 8.828e9 or 8.828 x 10^9
c) Find the energy dissipated by friction.
Answer in units of J
answer is 6.468 * 10^9 J
d) Find the power output of the train’s engines.
Answer in units of MW
Note: a through c are all correct answers, need d.
Explanation / Answer
a)v = 9 km/h = 2.5 m/s
kinetic energy of the train = 1/2(m)v2
= 1/2(1.1 X 106 ) X (2.5)2 = 3.437 X 106 J = 3.437 MJ
b) change in potential energy = mgh
= 1.1 X 106 X 9.81 X 819 = 8828 X 106 J = 8.828 X 109 J
c) friction is 0.8 % of weight = 0.008 X 1.1g X 106 = 8.8g X 103 N
energy = work done = F.d = 8.8g X 103 X 75,000 = 660g X 106 = 6.468 X 109 J
d) net energy by engine = total energy dissipated
= 3.437 + 8828 + 6468 = 15299.437 MJ
this energy is dissipated in 75/9 = 8.333 hours= 29988 sec.
POwer is energy dissipated per hour = 15299.437 / 29988 = 0.51 MW
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.