Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A rock is projected from the edge of the top of a building with an initial veloc

ID: 1970703 • Letter: A

Question

A rock is projected from the edge of the top of
a building with an initial velocity of 18.8 m/s
at an angle of 34 above the horizontal. The
rock strikes the ground a horizontal distance
of 73 m from the base of the building.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Assume: The ground is level and that the
side of the building is vertical. Neglect air
friction.
What is the vertical component of the rock’s
velocity when it strikes the ground?
Answer in units of m/s

What is the magnitude of the rock’s velocity
when it strikes the ground?
Answer in units of m/s

Explanation / Answer

ucos34*t =73

t =4.68 secs

Vy =usin34-g(t) = usin34-9.8*4.68  = -35.35 m/s

Vx =ucos34 =15.585 m/s

V =Vy2+Vx2 =38.63 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote