A point charge q = +41.0 µC moves from A to B separated by a distance d = 0.164
ID: 1970833 • Letter: A
Question
A point charge q = +41.0 µC moves from A to B separated by a distance d = 0.164 m in the presence of an external electric field of magnitude 265 N/C directed toward the right as in the following figure.------->E------>
A B
(+) ------d------ (+)
q
(a) Find the electric force exerted on the charge.
magnitude ________??? N
(b) Find the work done by the electric force.
________???? J
(c) Find the change in the electric potential energy of the charge.
______???? J
(d) Find the potential difference between A and B.
VB - VA = ________??? V
Explanation / Answer
a) F = qE = 41x10^-6 x 265 = 0.010865 N b) W= Fxd = 0.010865x0.164 = 1.78x10^-3 Joules c) Change in potential energy = W = 1.78x10^-3 Joules d) Vb- Va = W/q = 1.78x10^-3 / (41x10^-6) = 43.41 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.