A large grinding wheel in the shape of a solid cylinder of radius 0.330 m is fre
ID: 1970858 • Letter: A
Question
A large grinding wheel in the shape of a solid cylinder of radius 0.330 m is free to rotate on a frictionless, vertical axle. A constant tangential force of 250 N applied to its edge causes the wheel to have an angular acceleration of 0.991 rad/s2.(a) What is the moment of inertia of the wheel?
kg · m2
(b) What is the mass of the wheel?
kg
(c) If the wheel starts from rest, what is its angular velocity after 4.00 s have elapsed, assuming the force is acting during that time?
rad/s
Explanation / Answer
torque T = 250x0.33 = 82.5 N-m angular acceleration a = 0.991 1) => moment of inertia I = 82.5/0.991 = 83.25 kg-m2 2) mr^2/2 = I = 83.25 => m = 83.25/0.33^2 x2= 1528.92 kg 3) ?= at = 0.991x4 = 3.964 rad/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.