You are traveling in a car at 72.0 km/h when the car is involved in an accident
ID: 1971094 • Letter: Y
Question
You are traveling in a car at 72.0 km/h when the car is involved in an accident that brings you and the car to a stop. Assume that your mass is 60.0 kg.
(a) What is your kinetic energy before the accident?
1 __________J
(b) If you are wearing your seat belt, you come to rest after you and the car move through a distance of 1.50 m. What is the magnitude of the average force exerted on you (mostly by the seat belt) as you are slowing down?
2 _____________N
(c) What is the magnitude of your average acceleration as you are slowing down? Express this in units of g, assuming g = 10.0 m/s2. Note that anything over 5g may cause you to lose consciousness.
3 ______________g (just put in the number, not the g)
(d) If you are not wearing a seat belt, you may come to rest after striking the windshield and moving through a distance of 10 cm, instead. What is the magnitude of your average acceleration in this case? Again, express this in units of g.
4 ________________g (just put in the number, not the g)
Explanation / Answer
kinetic energy before acciden=1/2mv^2 =1/2*60*(72*5/18)^2 =12000J F*s=12000 F=12000/1.5=8000N acceleration=average force/mass =8000/60 =13.33g
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.