<p>Trying to develop a complete study guide--please show all work/steps in your
ID: 1972139 • Letter: #
Question
<p>Trying to develop a complete study guide--please show all work/steps in your process so that I may easily work through it/follow. Thank you very much!<br /><br />A woman discus thrower exerts a constant torque on a discus of mass m = 1.00 kg over a total angular displacement<br />of +3π radians (one and one-half body rotations in the counterclockwise direction). She thereby brings the discus to<br />a high velocity on its release. Assume that the discus is being rotated in a horizontal plane, parallel to the ground,<br />and that the distance of the discus from the center of rotation (the center of the woman's body) is 1.20 m. The discus<br />starts from rest.</p><p>(a) If the discus thrower generates a constant angular acceleration of +8.00 rad/s2 over the 3π radians of angular<br />distance before the release of the discus, what will be the angular velocity and the tangential speed of the discus<br />at the moment of release?</p>
Explanation / Answer
Radius of the rotation r = 1.20 m Total angular dispalcement = 3 rad Angular acceleration = 8.0 rad/s2 Initial angular speed i = 0 rad/s ---------------------------------------------------------------------------------- From rotaional kinematics f2 = i2 + 2 Therefore the final angular velocity is f = 2 = 2( 8.0 rad/s2 )( 3 rad) = 12.28 rad/s And the tangential speed is vt = r = (1.20 m) (12.28 rad/s) = 14.74 m/s = (1.20 m) (12.28 rad/s) = 14.74 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.