<p>Trying to build a solid study guide-please show all work/steps so that I may
ID: 1972141 • Letter: #
Question
<p>Trying to build a solid study guide-please show all work/steps so that I may work through your process easily. Thank you so much!</p><p>A woman discus thrower exerts a constant torque on a discus of mass m = 1.00 kg over a total angular displacement<br />of +3π radians (one and one-half body rotations in the counterclockwise direction). She thereby brings the discus to<br />a high velocity on its release. Assume that the discus is being rotated in a horizontal plane, parallel to the ground,<br />and that the distance of the discus from the center of rotation (the center of the woman's body) is 1.20 m. The discus<br />starts from rest.<br /><br />(b) What will be the centripetal and tangential accelerations of the discus at the moment when 2π radians of rotation are complete?</p>
Explanation / Answer
Radius of the rotation r = 1.20 m Total angular dispalcement = 2 rad Angular acceleration = 8.0 rad/s2 Initial angular speed i = 0 rad/s ---------------------------------------------------------------------------------- From rotaional kinematics f2 = i2 + 2 Thenthe final angular velocity after = 2 rad is f = 2 = 2( 8.0 rad/s2 )( 2 rad) = 10.0 rad/s And the tangential speed is vt = r = (1.20 m) (10 rad/s) = 12 m/s ----------------------------------------------------------------------------------------------- Therefore the centripetal acceleration after 2 rad ac = v2/r = ( 12 m/s)2 / 1.2 m = 120 m/s2 And tangential acceleration after 2 rad at = r = (1.2 m) ( 8.0 rad/s2 ) = 9.6 m/s2 Total angular dispalcement = 2 rad Angular acceleration = 8.0 rad/s2 Initial angular speed i = 0 rad/s ---------------------------------------------------------------------------------- From rotaional kinematics f2 = i2 + 2 Thenthe final angular velocity after = 2 rad is f = 2 = 2( 8.0 rad/s2 )( 2 rad) = 10.0 rad/s And the tangential speed is vt = r = (1.20 m) (10 rad/s) = 12 m/s ----------------------------------------------------------------------------------------------- ----------------------------------------------------------------------------------------------- Therefore the centripetal acceleration after 2 rad ac = v2/r = ( 12 m/s)2 / 1.2 m = 120 m/s2 And tangential acceleration after 2 rad at = r = (1.2 m) ( 8.0 rad/s2 ) = 9.6 m/s2 = ( 12 m/s)2 / 1.2 m = 120 m/s2 And tangential acceleration after 2 rad at = r = (1.2 m) ( 8.0 rad/s2 ) = 9.6 m/s2Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.