A baseball player pitches a fastball toward home plate at a speed of 44 m/s. The
ID: 1972280 • Letter: A
Question
A baseball player pitches a fastball toward home plate at a speed of 44 m/s. The batter swings, connects with the ball of mass 146 g, and hits it so that the ball leaves the bat with a speed of 37 m/s. Assume that the ball is moving horizontally just before and just after the collision with the bat.(a) What is the magnitude of the change in momentum of the ball?
kg·m/s
(b) What is the impulse delivered to the ball by the bat?
kg·m/s
(c) If the bat and ball are in contact for 3.1 ms, what is the magnitude of the average
force exerted on the ball by the bat?
kN
Explanation / Answer
a)change in momentum=m(-37-44)=-11.826 kgm/s
b)impulse=change in momentum=-11.826 kgm/s
c)impulse=Ft
F=-11.826/3.1*10^-3=3.8 kN
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.