A rock is projected from the edge of the top of a building with an initial veloc
ID: 1972340 • Letter: A
Question
A rock is projected from the edge of the top ofa building with an initial velocity of 17.6 m/s
at an angle of 37 above the horizontal. The
rock strikes the ground a horizontal distance
of 74 m from the base of the building.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
Assume: The ground is level and that the
side of the building is vertical. Neglect air
friction.
What is the horizontal component of the
rock’s velocity when it strikes the ground?
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
given velocity thrown=17.6 /_37 =>horizontal velocity Vh=17.6cos37=14.056 =>vertical velocity Vv=10.6 distance travelled horizontally=Vh*t=74 =>t=5.26 s final velocity vertical=gt+v g and Vv are opposite in direction Vvf=9.8*5.26-10.6=41 m/s magnitude=sqrt(Vvf^2+Vh^2)=43.34 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.