A speeding automobile strikes the rear of a parked automobile. After the impact
ID: 1972428 • Letter: A
Question
A speeding automobile strikes the rear of a parked automobile. After the impact the two automobiles remain locked together, and the skid along the pavement with all their wheels locked. An investigation of this accident establishes that the length of the skid marks made by the automobiles after the impact was 18 m; the mass of the moving automobile was 2200 kg and that of the parked automobile was 1400 kg, and the coefficient of sliding friction between the wheels and the pavement was 0.95.a) What was the speed of the two automobiles immediately after impact?
b) What was the speed of the moving automobiles before impact?
Explanation / Answer
force of friction for the locked automobiles after collision = mg = .95*(1400+2200)*9.8=33516 N
so work done = force*distance = 333516*18 = 603288
so initial kinetic E after collision = work done
so (1/2)(1400+2200)*v2 = 603288
so, v = 18.31m/s
if initial velocity of moving one is v,
2200*v + 1400*0 = (2200+1400)* 18.31
v= 29.96 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.