One end of a massless coil spring is suspended from a rigid ceiling. It is found
ID: 1972801 • Letter: O
Question
One end of a massless coil spring is suspended from a rigid ceiling. It is found that when a 3.8 kg mass is suspended from it the spring stretches 90 mm when the mass comes to rest.(a) What is the spring constant for the spring?
N/m
(b) If the mass is then pulled down an additional 245 mm (by hand) and released from rest at that point, what will be the speed of the mass when it passes through the spring-mass rest position (this is where the spring was stretched 100.mm by the stationary mass).
m/s
I have part a I really need part B! will give lifesaver to whoever answers part b thanks
Explanation / Answer
k = mg/x = 3.8 * 9.81/.09 = 414.2 N/m b) equating energy in initial and spring mass rest position (conservation of energy) (1/2)*m*(0)^2 + (1/2)*k*x^2 = (1/2)*m*v^2 + (1/2) *k*(.1)^2 ? v^2 = (k/m)*(.245^2 - .1^2) = 5.4527 ?v = 2.335 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.