You are standing at the top of a cliff that has a stairstep configuration. There
ID: 1972879 • Letter: Y
Question
You are standing at the top of a cliff that hasa stairstep configuration. There is a vertical
drop of 5 m at your feet, then a horizontal
shelf of 8 m, then another drop of 5 m to the
bottom of the canyon, which has a horizontal
floor. You kick a 0.97 kg rock, giving it an
initial horizontal velocity that barely clears
the shelf below.
8 m
x
10 m
v
5 m
5 m
The acceleration of gravity is
9.8 m/s2 . Consider air friction to be negligi-
ble.How far from the bottom of the second cliff
will the projectile land?
Answer in units of m
Explanation / Answer
Assuming no air resistance, the only force acting on the rock is gravity.
In the x-direction, its position w.r.t. time is
x(t) = v * t
In the y-direction
y(t) = - 1/2 * a * t2
Re-arranging
y(x) = - 4.9 * x2 / v2
We know that, when y = -5m, x = 8m.
Therefore
-5 = -4.9 * 64 * v2
v = 0.13 m/s
Thus, when the rock is at the bottom of the canyon
-10 = -4.9 * 0.0169 * x2
x = 11m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.