A fireworks rocket is launched vertically (+y-direction) into the night sky with
ID: 1973348 • Letter: A
Question
A fireworks rocket is launched vertically (+y-direction) into the night sky with an initial speed of 43.5 m/s. The rocket coasts after being launched, then explodes and breaks into two pieces of equal mass 2.38 s later.(a) If each piece follows a trajectory that is initially at 46.0° to the vertical, what was their speed immediately after the explosion?
m/s
(b) What is the velocity of the rocket's center of mass before and after the explosion?
( m/s) y-direction
(c) What is the acceleration of the rocket's center of mass before and after the explosion?
( m/s2) y-direction
Explanation / Answer
by conservation of momentum,
2mv*cos46 = 2m*(43.5 - 9.8*2.38)
so, v = 29.04 m/s
velocity before and after explosion = 43.5 - 9.8*2.38 = 20.18 m/s
acceleration before and after = 9.8 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.