A football bobble-head figure sits on your car dashboard. The 86-g head of the f
ID: 1973397 • Letter: A
Question
A football bobble-head figure sits on your car dashboard. The 86-g head of the figure is attached to a spring with a spring constant of k = 23 N/m (figure below). You are driving along a straight road when you notice a series of hoses lying across the road, perpendicular to your motion, that cannot be avoided, and you drive over them. If the hoses are spaced exactly 4.0 m apart, what speed should you avoid so your bobble-head figure does not sustain damage from its head vibrating too hard at maximum amplitude?Explanation / Answer
Given Mass of the head of the figure m = 86 g = ( 86 g ) ( 0.001 kg / 1 g ) = 0.086 kg Spring constant k =23 N / m Angular frequency = [ k / m ]1/2 = ( 23 N/m / 0.086 kg ) = 16.353 rad / s frequency f = / 2 = 2.6 Hz from problem wavelength = 4.0 m So, speed of the wave v = f = ( 2.6 Hz) ( 4.0 ) =10.4 m / s Angular frequency = [ k / m ]1/2 = ( 23 N/m / 0.086 kg ) = 16.353 rad / s frequency f = / 2 = 2.6 Hz from problem wavelength = 4.0 m So, speed of the wave v = f = ( 2.6 Hz) ( 4.0 ) =10.4 m / s Angular frequency = [ k / m ]1/2 = ( 23 N/m / 0.086 kg ) = 16.353 rad / s frequency f = / 2 = 2.6 Hz from problem wavelength = 4.0 m So, speed of the wave v = f = ( 2.6 Hz) ( 4.0 ) =10.4 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.