A car of mass m moving at a speed v1 collides and couples with the back of a tru
ID: 1973517 • Letter: A
Question
A car of mass m moving at a speed v1 collides and couples with the back of a truck of mass 4m moving initially in the same direction as the car at a lower speed v2.(a) What is the speed vf of the two vehicles immediately after the collision? (Use any variable or symbol stated above as necessary.)
vf = (mv1 + 4mv2)/5m
(b) What is the change in kinetic energy of the car–truck system in the collision? (Use any variable or symbol stated above as necessary.)
Change in KE = KEf - KEi
KEf = 1/2(m1+m2)vf^2
KEi = 1/2m1v1i^2 + 1/2m2v2i^2
KE = 1/2(5m)((mv1 + 4mv2)/5m)^2 - (1/2(m)(v1^2) + 1/2(4m)(v2^2))
I dont see how this is wrong? and i do not trust web assign.... so whats wrong?
Explanation / Answer
in K.E. part in the last there will be - instead of +. so verify that. the correct answer would be K.E. = 1/2(5m)((mv1 + 4mv2)/5m)^2 - (1/2(m)(v1^2) - 1/2(4m)(v2^2))
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.