Most gasoline engines in today\'s automobiles are belt driven. This means that t
ID: 1974182 • Letter: M
Question
Most gasoline engines in today's automobiles are belt driven. This means that the crankshaft, a rod which rotates and drives the pistons, is timed to the camshaft, the mechanism which actuates the valves, by means of a belt. Starting from rest, assume it takes t = 0.0540 s for a crankshaft with a radius of r1 = 10.3 cm to reach 672 rpm. If the belt doesn't stretch or slip, calculate the angular acceleration, 2, of the smaller camshaft which has a radius of r2 = 2.78 cm during this time period.
2 = ______ rad/s2
Explanation / Answer
angular velocity of larger camshaft is 1 = 672*2*/60 rad/s = 70.336 rad/s
Angular accularation 1 = 1/t = 70.336/0.0540 = 1302.52 rad/s2
Since there is no slipping torque of camshaft(1) is equal to torque of camshaft(2)
1r1 = 2r2
1302.52*10.3 /2.78= 2
2 = 4825.88 rad/s2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.