A mass m = 4.6 kg is attached to a vertical spring with k = 188 N/m and is set i
ID: 1974202 • Letter: A
Question
A mass m = 4.6 kg is attached to a vertical spring with k = 188 N/m and is set into motion.(a) What is the frequency of the oscillation?
1.02 Hz
(b) If the amplitude of the oscillation is 3.3 cm, what is the maximum value of the velocity?
.211 m/s
(c) How long does it take the mass to move from y = 1.5 cm to y = 2.5 cm?
.06 s
(d) If the mass is oscillating with a maximum speed of 45 m/s, what is the amplitude?
m ????
(e) If the spring constant is increased by a factor of two and the maximum kinetic energy of the mass is the same, by what factor does the amplitude change?
70.71 % of the original amplitude
Explanation / Answer
When the speed is maximum potential energy is zero.
∴ mV2/2 = kA2/2
A2 = mV2/k = 4.6*452/188
A≈ 7.04 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.