Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solid disc with radius R is is spinning. An object exerts a force F at the edg

ID: 1974608 • Letter: A

Question

A solid disc with radius R is is spinning. An object exerts a force F at the edge of the disc to slow down the disc. The disc slows down to rest in 6 seconds. How long would the disc take to stop if:


a) the mass of the disc doubled s

b) the radius of the disc doubled s

c) the force doubled s

(Treat each variable independently in parts a-c -- for example, keep the mass and force constant when doubling the radius.)


You exert a force F on the outer edge of a solid disc of thickness d and radius R, which results in a certain angular acceleration. If instead you were to try to angularly accelerate (with the same angular acceleration) a solid disc made of the same material and with the same thickness, but with 3 times the radius, what force would be required (in terms of the force F exerted in the first situation)?


Force required is : F

Explanation / Answer

r F = I alfa

F = 0.5 M R^2 alfa/R = 0.5 M R alfa


when we increase R to 3R, the mass M will increase to 9M

F' = 0.5 M' R' alfa = 0.5 (9M) (3R) alfa = 27 (0.5 M R alfa)

Force requared is 27 F

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote