Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A bedroom bureau with a mass of 36 kg, including drawers and clothing, rests on

ID: 1974878 • Letter: A

Question

A bedroom bureau with a mass of 36 kg, including drawers and clothing, rests on the horizontal floor. The coefficients of friction between the bureau and the floor are 0.45 for static and 0.35 for kinetic. You pull on the bureau with a force 423 N at 36° above the horizontal. The bureau initially moves along the floor in the same general direction as you pull.

(a) What is the maximum static friction force on the bureau (before it begins to move)?
1
(b) What is the acceleration of the bureau once it is in motion?

Explanation / Answer

1) Zero. If there is no motion, then the static friction is zero. 2) Fs = static friction force Fs = uFn, where u = 0.45 and Fn = 36kgx9.8m/s^2 = 352.8 N Therefore, Fs = 0.45(352.8) Fs = 158.76 N The minimum force is 158.76 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote