Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A man is marroned at rest on level frictionless ice. In desperstion, he hurls hi

ID: 1975423 • Letter: A

Question

A man is marroned at rest on level frictionless ice. In desperstion, he hurls his shoe to the right at 15 m/s. If the man weighs 720 N and the shoe weighs 4 N, the man moves to the left with a speed of

Explanation / Answer

Weight ofman = M *g = 720N => mass M = 720/ 9.8 kg Mass ofshoe m = 4.0 /9.8 kg According to law of conservation ofenergy momentum ofshoe = momentum of man m * v = M* V (4.0 / 9.8) *15 = (720 / 9.8) * V Velocity ofman V = 60 /720 = 0.0833 m/s = 8.33 cm/s Distancetravelled d = velocity* time timetaken t = d/ V = 5 /0.0833 = 60.0 s distancetrvalled byshoe dshoe = v* t = 15 *60 = 900.0 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote