A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete
ID: 1976158 • Letter: A
Question
A young work crew is trying to quickly finish some touch-up painting to complete a job. Rather than setting up a secure work area, they decide to try a shortcut. Worker A will hold the far end of a 8.98 m work plank which weighs 115 N and is secured with a hinge on the opposite end. Worker B will stand on the plank 4.00 m from worker A. Worker B also brings up his paint can, mc = 3.58 kg, which he places 0.445 m from where he is standing on the plank (between the two workers). Worker A unfortunately needs to supply 509 N of force to hold the end of the plank. How much does worker B weigh? The acceleration due to gravity is g = 9.81 m/s2.Worker B = __?__Newtons
Explanation / Answer
Taking torque about the hinge point H. Let weight be Wb
Let the hinge point be H
center of the beam be O (at distance 8.98/2 = 4.49 m from hinge)
Paint bucket be at point P (OP = 8.98-4.445)
Person B pont be B and A be point A (OB = 8.98-4)
Balancing torque
(4.49 x 115)+[(8.98-4.445) x (3.58 x 9.81)]+[(8.98-4) x Wb] = (8.98 x 509)
Wb(Worker B) = 782.169 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.