An 8 g bullet from an AK-47 machine gun is shot at a speed of 750 m/s towards a
ID: 1976668 • Letter: A
Question
An 8 g bullet from an AK-47 machine gun is shot at a speed of 750 m/s towards a 2.4 kg block of wood which is at rest on a horizontal frictionless surface. The bullet exits the block of wood with half its initial speed, or 375 m/s.(a) What is the speed of the block of wood after the bullet exits?
m/s
(b) What is the kinetic energy of the block of wood after the collision?
J
(c) The block of wood slides along the frictionless surface until it hits a rough section which has a kinetic coefficient of friction of 0.2. How far along the rough surface does the block of wood slide before it comes to a stop?
m
Explanation / Answer
a) conserving energy,
(1/2)mv1^2 = (1/2)m*v2^2 + (1/2)m2*v^2
> 0.008*750^2 = 0.008*375^2 + 3*v^2
=> v = 33.54 m/s
b) KE = (1/2)3*v^2 = 1687.5 J
c) v^2 - u^2 = -2as
=> 33.54^2 = 2*0.2*9.81*s
=> s = 286.7 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.