Force sensor. A force sensor is made of a strip of steel with cross-sectional ar
ID: 1976953 • Letter: F
Question
Force sensor. A force sensor is made of a strip of steel with cross-sectional area of a = 40 mm by b = 10 mm with a platinum. 350 Ohm strain gauge (nominal, unstressed resistance) bonded to one surface, as shown in Figure 6.46. The sensor is intended for use as a compression force sensor. Given the modulus of elasticity of 200 GPa, calculate the range of resistance of the sensor if it cannot exceed a strain of 3%. What is the range of forces that can be applied? Calculate the sensitivity of the sensor assuming it is prestressed to 3%.Explanation / Answer
Given Force sensor
Sensor was made of Platinum whose cross-section area is a*b=40*10 *10-6 m2
Resistance of unstressed gauge is 350 ohm
a ) To find range of resistance and range of force can be applied is
Modulus of Elasticity = 200 GPa
Maximum strain is = 3%
We know Modulus of Elasticity = Stress/Strain
Now can find Stress using above relation
Stress = Modulus of Elasticity * Strain = 200*109 * 0.03 = 6*109 N/m2
Stress = Force / Area ;
Area = (a+0.03a)(b+0.03b) = 41.2*10.3 = 424.36*10-6 m2
Force = Stress * Area = 6*109 * 424.36*10-6 = 2546160 N
Range of Force is between 0 < F < 2546160 N
Range of Resistance will be between
400 mm2 ----- 350 ohm
424.36 mm2 -----
Rmax = (424.36*350)/400 = 371.315 ohm
350 ohm < R < 371.315 ohm
b) Sensitivity of sensor is
Sensitivity = Change in resistance / change in Area = (371.315-350)/(424.36 - 400) = 0.875 ;
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.