A mass (m = 3 kg) is connected to a spring of constant k (k = 50 N/m), where the
ID: 1977024 • Letter: A
Question
A mass (m = 3 kg) is connected to a spring of constant k (k = 50 N/m), where the mass is connected at the top to a spring on a fixed incline. The coefficient of static friction between the mass and the incline is µ(subscript s) = 0.6 and the angle that the incline makes with the horizontal is ? = 20º. The mass is initially held in place so that the spring is at its natural length.By what maximum amount can the mass be pushed down the incline and released and still have the mass in static equilibrium? Write your final answer as x(subscript s) = ___ centimeters.
Explanation / Answer
mgcos=kx2
x=[mgcos/k]=[.6(3)(9.8)cos20/50]
x=.57578m= 57.578 cm
Hope that helps
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.