\"An object weighting 600.0 g in air is immersed in water after being tied to a
ID: 1977046 • Letter: #
Question
"An object weighting 600.0 g in air is immersed in water after being tied to a string connected to a balance. The scale now reads 546.9g. When immersed in oil, the object weighs 557.5g"a)Find the loss of weight(in gram of weight) when completely submersed in water
b)Find the volume of the object in cm3 and in m3.
c)Find the density of the object. (kg/m3)
d)Find the buoyant force in N on the object.
e)Find the mass of the oil displaced by the object when completely submersed in f)Find the density of oil
600g-546.9=53.1 g and V=0.0531/10^3 = 5.31x10^-5 kg/m^3 ... but density for object is 1 again? hmm?
Explanation / Answer
a) loss in weight = 53.1 gm = 0.0531 kg
b) vol of object = 53.1 cm3= 53.1 /(100)3 m3 = 53.1 x 10-6 m3
c)density of object = 600 gm / 53.1 cm3 = 11.3 gm/cm3
d)buoyant force N on object = vol displaced x density of water x g = (53.1 x 10-6) x (10-3) x 10 = 0.531 N(in water)
e)mass of oil displaced = 600 - 557.5 = 42.5 gms
f) density of oil = mass/vol = 42.5 / 53.1 gm/cm3 = 0.8 gm/cm3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.